środa, 16 września 2009

"Czarodziej" V.Nabokov


Prawdziwa gratka dla fanów "Lolity". "Czarodziej" to pierwsza, krótka wersja pomysłu Nabokova na powieść dorosłego mężczyzny zafascynowanego małą dziewczynką. Ciekawostką jest,że Nabokov napisał "Czarodzieja" w roku 1939 po czym poprostu odłożył na stos dokumentów "do zapomnienia". Myślał,że rękopis zaginął. Na szczęście odnalazł się po kilkunastu latach. Książka dzieli się na 70 stron powieści i 40 stron posłowia syna pisarza- Dmitrija. Opowiada on historię powstania utworu, kłamstw i tez,które powstały wraz z "Lolitą" i narastającą popularnością ojca.
Co do samego "Czarodzieja"...
Jest to historia podobna do "Lolity" pokazująca jednak głównie bitwę wewnętrzną mężczyny, jego tłumaczenie się, chęć znalezienia w sobie ludzkich, zwykłych cech. Postać dziewczynki nie gra tu głównej roli, choć w momencie kulminacyjnym to ona decyduje o jego losach. W pierwszym zamyśle autora nie była ona wulgarna czy kokieteryjna- poprostu zwyczajne,osamotnione dziecko. Zakończenie zszokowało mnie bardziej niż w "Lolicie" a ostatnie kilkanaście zdań czytałam po kilka razy. Dodam jeszcze, że w "Czarodzieju" nie pojawia się ani imię Humbert ani Lo..są bezimienni.
Mogę wychwalać, zachwycać się nad Nabokovem bez końca. Poprostu musicie przeczytać :) Gwarantuję, że wchłoniecie tą książkę w ciągu godziny i zakończycie podziwem dla formy i niesmakiem dla treści.

5 komentarzy :

Vampire_Slayer pisze...

Zdecydowanie muszę ją znaleźć w antykwariacie. Przedstawiłaś ją w taki sposób, że nie ma mocnych, abym jej nie przeczytała :]

Balianna pisze...

:-) Nowa jest do kupienia za 14zł

kolmanka pisze...

Miałam ją pare razy w łapach i internetowych koszykach, ale rezygnowałam. Teraz nie zrezygnuje:)

Vampire_Slayer pisze...

O to super, ale w tym miesiącu już wydałam budżet książkowy :( ;)

madit pisze...

"Lolita" bardzo mi się podobała, więc za "Czarodzieja" też trzeba będzie się wziąć :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka